i-tech

زمان انتشار کارنامه کنکور سراسری سال ۹۳

شنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۳، ۰۴:۴۴ ق.ظ

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار کارنامه کنکور سراسری سال ۹۳ در ساعت ۲ بعدازظهر روز یکشنبه ۱۲ مردادماه خبر داد و گفت: بر اساس میزان حاضرین در جلسه آزمون سراسری و میزان ظرفیت های اعلام شده می توان گفت تقریبا تمامی افراد مجاز به انتخاب رشته هستند.

به گزارش فصل جوان، دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: برای یک میلیون و ۳۲ هزار و ۳۲۲ نفر شرکت کننده در آزمون با توجه به شرکت تعدادی از داوطلبان در دو یا سه گروه آزمایشی، در نهایت یک میلیون و ۱۹۴ هزار و ۶۲۹ کارت آزمون صادر شد.

وی افزود: تعداد حاضرین در کنکور سراسری سال ۹۳، ۸۶۷ هزار و ۸۷۴ نفر بود که با توجه به تعداد حاضرین گروه هنر شامل ۳۱ هزار و ۴۸۳ نفر و تعداد حاضرین گروه زبان شامل ۹۳ هزار و ۲۴۴ نفر ، آمار نهایی از تعداد حاضرین در جلسه آزمون تهیه شد.

توکلی خاطرنشان کرد: آمار حاضرین در جلسه با احتساب تعداد علاقمندان گروه های زبان و هنر به این ترتیب است که در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۹۱ هزار و ۵۵۱ نفر، در گروه علوم تجربی ۴۴۳ هزار و ۸۸۱ نفر ، در گروه علوم انسانی ۲۱۷ هزار و ۲۴۵ نفر، در گروه هنر ۴۰ هزار و ۴۶۰ و در گروه زبان های خارجی ۹۹ هزار و ۱۰۴ نفر بودند.

آمار حاضرین در جلسه آزمون سراسری ۹۳ و ظرفیت پذیرش

ردیف گروه آزمایشی تعداد حاضرین ظرفیت پذیرش
۱ علوم ریاضی و فنی ۱۹۱ هزار و ۵۵۱ نفر ۲۵۴ هزار و ۶۸۶ نفر
۲ علوم تجربی ۴۴۳ هزار و ۸۸۱ نفر ۱۹۰ هزار و ۱۴۰ نفر
۳ علوم انسانی ۲۱۷ هزار و ۲۴۵ نفر ۲۱۳ هزار و ۹۱۱ نفر
۴ هنر ۴۰ هزار و ۴۶۰ نفر ۱۶ هزار و ۱۸۲ نفر
۵ زبان های خارجی ۹۹ هزار و ۱۰۴ نفر ۲۰ هزار و ۷۷۸ نفر
جمع ۹۹۲ هزار و ۲۴۱ نفر ۶۹۵ هزار و ۶۹۷ نفر

مشاور عالی سازمان سنجش همچنین درباره ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۹۳ گفت: در گروه ریاضی و فنی ۲۵۴ هزار و ۶۸۶ نفر، در گروه تجربی ۱۹۰ هزار و ۱۴۰ نفر، در گروه انسانی ۲۱۳ هزار و ۹۱۱ نفر، در گروه هنر ۱۶ هزار و ۱۸۲ نفر و در گروه زبان ۲۰ هزار و ۷۷۸ نفر پذیرفته می شوند و ظرفیت پذیرش در نهایت ۶۹۵ هزار و ۶۹۷ نفر است .

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب کلیه حاضرین در جلسه آزمون مجاز به انتخاب رشته شده اند و اگر تمام مجازین به انتخاب رشته نیز کدرشته های خود را کنند بیش از ۷۰ درصد شانس قبولی وجود دارد.

توکلی تاکید کرد: از میزان ظرفیت موجود، ۳۹۹ هزار و ۴۷۳ نفر بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته می شوند و ۲۹۶ هزار و ۲۲۴ نفر بر اساس آزمون پذیرفته می شوند. در واقع ۵۷٫۴۲ درصد ظرفیت به بدون آزمون و ۴۲٫۵۸ درصد ظرفیت به با آزمون اختصاص دارد . ضمن آنکه از ظرفیت موجود، ۶۸۴ هزار و ۵۵ نفر در ظرفیت به روش متمرکز و ۱۱ هزار و ۶۴۲ نفر هم به روش نیمه متمرکز پذیرفته می شوند.

وی درباره ظرفیت دانشگاه آزاد گفت: ظرفیت این دانشگاه از سوی دانشگاه اعلام خواهد شد و در کارنامه بخشی تعریف شده است که فرد می تواند به سایت مرکز آزمون مراجعه کند و بر اساس آن کد رشته های آزمون دانشگاه آزاد را انتخاب کند.

مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: کارنامه ساعت ۲ بعدازظهر یکشنبه ۱۲ مردادماه منتشر می شود و داوطلبان می توانند بر اساس ضوابط و دستور العمل سایت سنجش از آن پرینت تهیه کنند. داوطلبان از روز چهارشنبه ۱۵ مردادماه می توانند نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام کنند، بطوری که از گروه های آزمایشی مجاز می توانند ۱۵۰ کدرشته محل را انتخاب کنند. ضمن اینکه می توانند در این میان از بین کد رشته های محل بر اساس سوابق تحصیلی هم انتخاب انجام دهند.

وی تاکید کرد: سیستم انتخاب رشته تا حدی هوشمند است و به انتخاب کمک می کند.

توکلی اظهار داشت: غایبان در آزمون و کسانی که تاکنون ثبت نام نکرده اند نیز می توانند پس از اعلام شرایط انتخاب رشته ۱۰۰ کد رشته محل را از میان کدرشته محل هایی که بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دارند، انتخاب کنند.

وی گفت: امسال چهار دفترچه راهنما تهیه شده است که روز شنبه و یا همزمان با انتشار کارنامه در روز یکشنبه منتشر می شود. برای گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی یک دفترچه، برای علوم تجربی یک دفترچه، برای علوم انسانی یک دفترچه و برای گروه های هنر و زبان های خارجی هم یک دفترچه تهیه شده است.

مشاور عالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: برای تسهیل کسانی که دسترسی به سایت سنجش ندارند نیز دفترچه از طریق باجه های پستی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان از روز سه شنبه ۱۳ مردادماه می توانند دفترچه ها را از باجه های پستی دریافت کنند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی