i-tech

سنجش هوش ربات ؟!

شنبه, ۷ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۱۷ ق.ظ

یک گروه از محققان سوئیسی معیار تازه‌ای پیشنهاد کرده‌اند که می‌تواند نظیر یک آزمون هوش عام برای سنجش میزان هوش روباتهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
روشهای متعارف برای سنجش ضریب هوش انسانها، برای آزمودن هوش روباتها مناسب نیست زیرا این سیستمها دارای حواس، توانائیهای ادراکی و محیطی کاملا متفاوت با انسانها هستند.
چند دهه قبل نیز یک ریاضیدان انگلیسی به نام آلن تورینگ آزمون ساده ای را برای تشخیص هوشمند بودن کامپیوترها پیشنهاد کرده بود اما این آزمایش نیز به کار مقایسه توانایی نسبی روباتهای امروز نمی‌آید.
آزمایش تورینگ نوعی آزمایش سیاه یا سفید بود: در این ازمایش معلوم می‌شد که یا روبات به اندازه آدمی هوشمند است و یا چنین نیست.
آزمون تورین مبتنی بود بر برقرار ساختن گفت و گو با روبات. اگر روبات می‌توانست به نحو معناداری با مخاطب خود گفت و گو کند، آنگاه از آزمایش موفق بیرون می‌آمد، در غیر این صورت مردود محسوب می‌شود.
به نوشته هفته نامه علمی نیو ساینتیست شین لگ و مارکوس هاتر در موسسه سوئیسی تحقیقات درباره هوش مصنوعی آزمون بدیلی برای سنجش هوش سیستمهای هوشمند پیشنهاد کرده‌اند که می‌تواند هوش انواع مختلف این سیستمها را، مانند سیستمهای رویت کامپیوتری، روباتها، سیستمهای پردازش زبان طبیعی، یا سیستمهایی که در امور تجاری مورد استفاده قرار دارند، با یکدیگر مقایسه کند.
هرچند هنوز در میان متخصصان در این خصوص که تعریف "هوش" چیست توافقی وجود ندارد اما مجموعه‌ای از مشخصه‌ها در این زمینه مطرح می‌شود که عموما ناظر به توانایی برای دستیابی به اهداف معین در محیطهای متنوع است.
این دو محقق همین تعریف را درباره سیستمهای هوشمند به کار گرفته‌اند و هوش سیستمهای هوشمند را بر مبنای توانائی آنها در اجرای اهداف پیچیده در چارچوب محیطهای خاص، در قیاس با همه دیگر انواع محیطهاف تعریف می‌کنند.
اما محدودیتی که در این تعریف وجود دارد آنست که هنوز توافقی بر سر تعیین میزان پیچیدگی هر محیط میان متخصصان هوش مصنوعی وجود ندارد و دستیابی به چنین توافقی کار آسانی نیست.
به عنوان مثال بر مبنای تعریف پیشنهادی کامپیوتر دیپ بلو متعلق به شرکت آی بی‌ام که موفق شد گاسپاروف را در مسابقات شطرنج شکست دهد، از حیث ضریب هوش از یک کامپیوتر مجهز به آلگوریتم یادگیری کلی و عام، کم هوش تر است زیرا تنها برای انجام یک وظیفه خاص طراحی شده است.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی